Než si pořídíte štěňátko

Než si štěně pořídíte, pořádně se zamyslete nad tím, za jakým účelem psa chcete. Pokud hledáte psa pouze jako společníka nebo mazílka, vaše nároky nebudou zajisté tak vysoké, jako když uvažujete, jestli budete chodit na výstavy nebo chcete založit chovatelskou stanici. Proto je také důležitá volba pohlaví.

Štěně byste měli vybírat opravdu pečlivě. Pejska budete mít několik let, v případě jorka až 15, a proto by jeho výběr neměl být krátkodobou záležitostí. Na štěňata s dobrým původem a předpoklady pro budoucí využití k chovu se čeká rok i déle.

Než si půjdete vybrat konkrétní štěně, měli byste mít jistotu, že s pořízením psa souhlasí celá rodina a že je plně připravena na všechna omezení, která nutně takové soužití se psem provází. Pes v domácnosti znamená dlouhodobé závazky a povinnosti, které jsou cenou za potěšení z vlastního psa. Vhodnými podmínkami pro chov se rozumí pokrytí základních životních potřeb psa - to znamená zajištění vhodné stravy, pořízení základního vybavení jako je pelíšek, misky na krmivo a vodu, vodítko, obojek, hračky a další. Jork vyžaduje hodně pohybu, proto je třeba mu ho zajistit - ať už pobytem na zahradě, nebo denními dlouhými vycházkami.

Jestliže hledáte psa vhodného do rodiny, měli byste při výběru štěněte si nechat poradit chovatelem, který jistě pozná, zda pejsek bude klidné povahy nebo spíše sportovec. On nejlíp ví, jak které štěně se umí od narození prosadit. Většina psů z domácích odchovů je zvyklá na lidi kolem sebe, a takový reagují lépe na nové situace. Do života si nesou přátelský vztah k lidem a vědomí sounáležitosti lidí a psů.

Štěně byste měli vybírat bez přítomnosti svých dětí, aby nebyl Váš názor ovlivněn jejich ne zcela racionálními důvody.

Na co se zaměřit?

Nikdy nepřistupte na nabídku chovatele, že vám štěně přiveze. Nejenže je dobré vidět v jakém prostředí a podmínkách štěně vyrůstalo, ale je rovněž důležité posuzovat štěňata v prostředí, na které jsou zvyklá. Při osobní návštěvě máte šanci si dobře prohlédnout celý vrh i matku vašeho budoucího štěňátka, případně další přítomné psy. Všichni by měli být bez viditelných známek nemoci, čisté okolí bez známek průjmu nebo zvracení. Agresivita či naopak bázlivost matky štěňat je špatným znamením, protože by potomci mohli tyto její vlastnosti zdědit nebo odpozorovat. Naopak dobrým znamením je zvědavost štěňátek. Štěňata by měla být veselá, nebojácná, hravá, vrh by měl být vyrovnaný, a to jak do velikosti, tak i váhy.

Výběr podle povahy

S výběrem štěněte podle povahy by vám měl poradit chovatel s dlouholetými zkušenostmi. Děti a sportovně založení lidé preferují spíše živější psy. Starší lidé naopak upřednostňují psy klidnější a submisivní. Dominantního psa lze poznat už od nejútlejšího věku - netrpí ani náznakem strachu, naopak, radostně se vrhá do šarvátek se sourozenci nebo na boty návštěvníků. Přesto, že lze podle některých znaků chování rozpoznat základní povahové rysy pejska, nelze se stoprocentní jistotou říci, jaký přesně pejsek v dospělosti bude.

Podle exteriéru

Výběr pejska podle exteriéru je náročný pro majitele, který se chce s pejskem v budoucnosti zúčastňovat výstav a využít jej pro chov. V ostatních případech, kdy budoucí majitel hledá pejska pro práci nebo pejska-společníka, je exteriér psa méně důležitý a preferovány jsou spíše povahové vlastnosti. Své budoucí štěně si pečlivě prohlédněte, zjistěte, zda nemá nějaké vady nebo příznaky nemoci. Pejska přitom uchopte pod hrudníkem a zadečkem a opatrně vyzvedněte. Zde opět platí, že psi s nejvyššími ambicemi by měli být prohlédnuti co nejpečlivěji a pokud možno odborníkem či velmi zkušeným chovatelem.

Stěhování do nového domova

Ve většině případů se štěňata odebírají od matky okolo 2. měsíce věku. Doba vhodná k odběru se ale může u některých plemen lišit, takže je třeba dát na doporučení chovatele. Ten nejlépe pozná, zda je štěně již dostatečně socializováno a jestli je natolik zralé, aby bez následků sneslo tak zásadní životní změnu, jako opuštění matky a sourozenců. Obecně se dá říci, že čím déle se štěně zdrží u své původní psí smečky, tím lépe bude v dospělosti komunikovat s ostatními psy - na druhou stranu se ale bude hůře začleňovat do nové rodiny. Obvykle se tedy štěňata odebírají v době od šestého do osmého týdne věku.