Péče o srst psa

Koupání a péče o srst

Jorkšírský teriér - Jak často a jak koupat?

Jorkšírského teriéra se doporučuje koupat každé 2 až 3 týdny - jestliže je to nutné, tak i častěji. Je nesmysl, když vám někdo říká, že se má jorkšír koupat jen minimálně.

Než se začne pes koupat, je nutné zabezpečit jeho uši proti nežádoucímu vniknutí vody. Srst se snažte při šamponování příliš nezacuchat. Chraňte oči!!! Při výběru vhodného šampónu buďte opatrní, ne každý psí šampon je vhodný pro jorkšírské teriéry.

Jak koupat jorkšíra:

psa dobře našampónujte

jestliže je srst příliš mastná nebo silně naolejovaná, proces opakujte

srst dobře vypláchněte

naneste kondicionér a nechte ho působit

srst opět dobře vypláchněte a vysušte ručníkem (pokud možno nezacuchat)

mokrého psa vysušte fénem do sucha

Vlhký pes by neměl v zimě a při studeném počasí nikdy volně pobíhat venku. Jestliže budete srst během fénování kartáčovat, bude proces schnutí rychlejší a srst bude také hladší. Nakonec nastříkejte ochranný sprej na kartáč nebo přímo na srst a rovnoměrně jej vkartáčujte. Pěšinku na zádech udělejte uprostřed s pomocí hřebenu.

Jak pečovat o srst?

Srst je nutné česat a kartáčovat každý den, aby „nezfilcovatěla". Po delších procházkách se mohou v srsti udělat „cucky" nebo se do ní mohou zamotat menší větvičky. (Tomuto zacuchávání můžete zabránit i tím, že svému jorkšírovi pořídíte nějaké slušivé psí oblečky.) Tato místa nejprve uvolněte prsty a teprve poté je češte a kartáčujte. Při neopatrném zacházení by se srst mohla polámat. Dvakrát až třikrát týdně použijte na srst sprej, který pomáhá její odolnost zvýšit. V případě, že použijete také kvalitní kondicionér s olejem, srst bude lépe chráněna. Jestliže chcete, aby srst vašeho miláčka byla krásná a dobře rostla, měli byste ji chránit.

Jorkšírský teriér je známý svou dlouhou srstí a červenou mašličkou na hlavě. To ovšem není bezúčelné, gumička nebo sponka má udržet dlouhou srst na hlavě mimo obličej, aby se minimalizovaly záněty očí. Jestliže používáte gumičku, dejte pozor, aby nebyla příliš utažená. Mohlo by to způsobit lysinu na hlavě psa, ve které se mohou držet kožní plísně, které vedou k vypadávání srsti. 

Co dělat, když se srst opakovaně láme a neroste?

Tento problém může být již dědičný, ale ve většině případů pouze chybí srsti důležité živiny. Velmi dobrým preparátem je "Hypercoat", který se denně přidává do jídla nebo "Biotin Forte" ve dvou variantách - tablety nebo prášek. Důležité je tuto kúru provádět dlouhodobě, aby to vedlo k jistým výsledkům. Základem je pravidelná péče o srst pomocí kvalitních produktů (šampon, kondicionér a sprej).

Správná péče o jorkšírského teriéra

Většina lidí považuje péči o jorkšírského teriéra za velice problematickou a složitou. Tak to ale být nemusí. Jorkšír a péče o něj zabere více času než u jiných plemen a také je potřeba mnohem více pomůcek. Je nutné počítat s určitým množstvím vydaných peněžních prostředků, ale nešetřete na špatném místě, neboť speciální produkty pro péči o srst jorkšíra jsou obzvláště důležité.

Základní vybavení pro péči o srst:

antistatický hřeben - pokud možno nepoužívejte žádný kovový hřeben (ten srst vytrhává)

kvalitní speciální drátěný kartáč

speciální šampon (nikdy normální šampon, který nepoužíváte pro sebe, neboť lidská pokožka má jiné Ph!!). Také většina psích šamponů není vhodná pro jorkšírské teriéry, i když je na nich obrázek jorka.

odpovídající kondicionér

speciální sprej - určený pro péči o srst mezi koupáním.

Další vybavení pro psa:

2 - 3 gumičky do vlasů

lehké vodítko

pelíšek nebo košík

deku

misku na jídlo a vodu

příp. kapky do očí, uší a prostředek na zuby 

Péče o uši

Doporučuje se pravidelná péče o uši jednou týdně nebo každé 2 týdny. K čištění vnitřního ucha psa nikdy nepoužívejte vatové tyčinky. Toto čištění přenechejte raději vašemu zvěrolékaři nebo chovateli. Může se stát, že někteří psi jsou napadeni ušními roztoči. Tyto roztoče mohou získat od jiných psů například při hře.

Horní třetina ucha by měla být vždy oholena. K tomu je vhodné použít malý holící strojek. Srst na okraji ucha zastřihněte pomocí malých zakulacených nůžek. Dávejte pozor - psi často hýbou hlavou a mohlo by se něco stát. V případě, že srst na horní třetině uší není již ve štěněčím věku pravidelně holena, nemusí se uši postavit. Až do doby, než se kompletně vymění chrup, mohou uši padat přesto, že již předtím stály. Nemusíte mít strach, toto se většinou samo vyřeší.

Jakou používat kosmetiku?

Udržování srsti vašeho pejska v dobré kondici vyžaduje spoustu času a úsilí. To si také žádá dobrou a kvalitní kosmetiku. Na našem trhu existuje spousta kvalitních značek. Je ovšem velmi těžké vybrat tu nejvhodnější. Ne každá kosmetika je vhodná pro každého jedince i přesto, že jsou stejného plemene. Nejlepší je, když si každý přípravek vyzkoušíte. Nemusí vždy platit, že to nejdražší je to nejlepší, ale na druhou stranu, jestliže chcete vypěstovat krásnou a dlouhou srst nevyplatí se šetřit.

Jestliže jste začínající chovatel a nevíte si rady s výběrem kosmetiky, požádejte zkušeného chovatele o radu. Nepsaným pravidlem je, že chovatel, od kterého štěně máte, by vám měl takovou radu poskytnout.