Plemenný standart

Podle FCI (Fédération Cynologique Internationale) - standard č. 86/19.05.2009/GB

Původ: Velká Británie

Datum vydání původního platného standardu: 26. 03. 2009.

Užití: trpasličí teriér

Klasifikace F.C.I.:

skupina 3 - teriéři,

sekce 4 - trpasličí teriéři,

bez pracovní zkoušky

Všeobecný vzhled

Dlouhá srst, chlupy visí zcela rovně a stejnoměrně po obou stranách těla, pěšinka se táhne od nozder ke konci ocasu. Velmi kompaktní a úhledná stavba těla, chůze velmi vzpřímená a plná elánu. Všeobecná stavba těla odpovídá energickému tělu, které má vyvážené proporce.

Chování a povaha

Bystrý, inteligentní trpasličí teriér. Temperamentní a vyrovnaný.

Hlava

Krajina lebeční:
Lebka: Poměrně malá a plochá, ne příliš vystupující nebo kulatá.

Obličejová krajina:
Nozdry: Černé

Čenich: Nepříliš dlouhý.

Čelisti/zuby: Dokonalý, pravidelný a plný nůžkový skus, tzn., horní zuby těsně přesahují spodní zuby a sedí v pravém úhlu k čelistem. Zuby jsou dobře umístěné a čelisti jsou souměrné.

Oči: Střední, tmavé, jiskrné, s bystrým inteligentním výrazem a jsou umístěné tak, že se pes dívá přímo před sebe. Nevystupují. Okraje očních víček jsou tmavé.

Uši: Malé, ve tvaru „V", vztyčené, nepříliš daleko od sebe, pokryté krátkou srstí velmi tmavé a syté barvy.

Krk: S patřičným nasazením.

Tělo: Kompaktní.

Záda: Rovná.

Bedra a stydká krajina: Pevná.

Hrudník: Přiměřeně klenutý do tvaru „O".

Ocas:

Kupírovaný: bohatě osrstěný, tmavší modré barvy než zbytek těla, a to obzvlášť na konci ocasu. Ocas je nesen mírně nad linií hřbetu.

Nekupírovaný:bohatě osrstěný, tmavší modré barvy než zbytek těla, a to obzvlášť na konci ocasu. Ocas je nesen mírně nad linií hřbetu. Měl by být rovný a jeho délka by měla poskytnout dobře vyvážený vzhled.

Pozn.: Obecně je obvyklý ocas kupírovaný na střední délku s bohatou srstí, barvy tmavější šedomodré než zbytek těla, obzvlášť na konci ocasu. O něco vyčnívá nad linií zad. V současnosti se již ocas u jedinců s PP nekupíruje, protože v některých státech je to již zakázané!!! Například ve Švýcarsku je kupírování zakázané od roku 1999.

Končetiny:

Přední nohy: Nohy rovné, hustě porostlé srstí, která má sytě zlatou barvu o několik odstínů světlejší na konečcích než u kořínků a nedosahuje výš než k loketnímu ohbí.

Zauhlení končetin: V pořádku.

Zadní nohy: Nohy jsou při pohledu ze zadu zcela rovné, trochu prohnuté v kolením ohbí. Hustě porostlé srstí sytě zlaté barvy, která je na konečcích chlupů o několik odstínů světlejší než u kořínků a nedosahuje výš než ke kolennímu ohbí.

Tlapky: Kulaté, drápky černé.

Krok: Energický a uvolněný, přesné pohyby předních a zadních nohou, záda rovná.

Srst:

Chlupy: Na těle přiměřeně dlouhé, dokonale rovné (ne vlnité), lesklé, s jemnou hedvábnou strukturou, ne jako vlna. Na hlavě jsou dlouhé, sytě zlaté, tmavější po stranách hlavy, u kořínků na uších a na čenichu, kde mají být velmi dlouhé. Barva z hlavy nemá přesahovat na krk, ani se v ní nesmí objevovat žádné černé nebo tmavé chlupy.

Barva: Tmavá ocelová modrá (ne stříbřitě modrá), která se táhne od týla ke kořeni ocasu, nikdy se v ní neobjevují plavé, bronzové nebo tmavé chlupy. Srst hrudníku je bohatá, jasné barvy. Všechny barevné chlupy jsou tmavší u kořínků než uprostřed, ke konečkům se dále zesvětlují

Váha: Do 3,1kg (7 liber)

Vady: Každá odchylka od předchozích bodů se má považovat za chybu a závažnost, s jakou se chápe, má být hodnocena v přímém poměru k jejímu stupni.

Každý pes, který s jistotou vykazuje fyzické nebo psychické abnormality by měl být diskvalifikován.

Poznámka: Psi mužského pohlaví mají dvě na pohled normální varlata plně sestouplá k šourku.